Menu

KFK

kilka słów do kawy

Nasza Klasa na Facebooku

lindeczek
Dwa z najpopularniejszych serwisów społecznościowych w Polsce. Czym się różnią?

    Dwa z najpopularniejszych serwisów społecznościowych w Polsce. Czym się różnią? Zasadniczo w wielu aspektach, ale jedną z ciekawszych różnic jest fakt o którym wspomniałem w tytule. Nasza Klasa posiada swoje konto na Facebook’u, a czy Facebook ma konto na Naszej klasie?

    Porównywanie tych dwóch serwisów jest dość złożoną sprawą. Ponieważ, jak już wspomniałem, są to zdecydowanie dwa różne serwisy i w różnej formie funkcjonują. Facebook jest serwisem globalnym, Nasza Klasa natomiast jest serwisem lokalnym. Jeden z nich jest nastawiony na możliwie największą funkcjonalność dla użytkownika. Choćby na przykład poprzez ogólną dostępność wtyczek i przycisków na stronach internetowych (np.: LikeBox i Share). Drugi zapewniając praktycznie te same usługi, czyli łatwość dostępu do informacji i zdjęć, jest nastawiony na edukację użytkownika (instruktażowe filmy wideo). Co wynika oczywiście z poziomu wiedzy potencjalnych użytkowników. Pamiętajmy, że Facebook jest serwisem, który wystartował na uczelni, wśród ludzi którym nikt nie musiał wyjaśniać jak zamieścić link, zdjęcie etc. Nasza klasa natomiast szybko stała się serwisem „narodowym” i wręcz zmuszona była do edukowania swoich użytkowników. Można oczywiście znaleźć podobieństwa jak śledzik – tablica, galerie zdjęć, podglądy profili administrowanie wyświetlanymi informacjami itd. Jednak wystarczy się zalogować na obydwu serwisach i od razu widać, jak wielkie są różnice między nimi.

    Wszelkie porównywania liczby użytkowników, są dość dziwnymi spekulacjami. Choć można przeczytać, że „Nasza Klasa zwiększyła dystans do Facebooka” (jak pisze Rzeczpospolita) to prawdę powiedziawszy mówi jedynie o tym, że Facebook zwolnił tempo ekspansji wśród polskojęzycznych użytkowników. Dlaczego? Choćby dlatego, że liczba wszystkich użytkowników Facebook’a przekroczyła 750 milionów, a liczba użytkowników Naszej Klasy stanowi niecałe 2 % tej liczby (przy czym odsetek polskich użytkowników Facebook’a jest podobny).

    Każdy z tych serwisów ma swoje cechy. Otóż jak się okazuje Polacy czując się swobodniej na Facebooku klną tam jak tylko się da, gdzie na NK ilość przekleństw jest zdecydowanie mniejsza. Natomiast Nasza Klasa potrafi niejednego użytkownika zaskoczyć frywolnością zdjęć zamieszczanych w galeriach, co akurat na FB jest dość skrzętnie korygowane przez moderatorów. Zresztą co tu dużo mówić o porównywaniu tych serwisów. Facebook stosunkowo niedawno wprowadził nową i dość kontrowersyjną funkcję, możliwości wyszukiwania użytkowników po zdjęciu (podobną opcję w wyszukiwarce wprowadza google). Pocieszające jest, że jak dotychczas funkcja ta nie została jeszcze dopracowana i nie daje zbyt dobrych wyników.

    Najciekawsze w tej kwestii są jednak zdania użytkowników, które to przekładają się na popularność serwisu. Jak podała GazetaPrawna.pl w lutym 2010 roku Facebook posiadał 3mln polskich użytkowników. Dziś liczba ta jest czterokrotnie wyższa i zbliża się do liczby użytkowników Naszej Klasy. Nic w tym zresztą dziwnego biorąc pod uwagę popularność, łatwość dostępu i prostotę obsługi Facebook’a. …cóż zapewne to dlatego NK jest na FB, a nie na odwrót. 


Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • idzie_wiosna

    prawdę powiedziawszy to czuję przesyt, a może znudzenie i nasza klasą i fejsbukiem, polikwidowałem konta i tu i tam ;)

  • goldenbrown

    NK poprawiła swój wizerunek ostatnio, choć moim zdaniem, nadal jest przeładowana róznymi elementami, reklamami, informacjami, gdy wchodzę do NK czuję się, jak w zagraconym pokoju. Tego wrażenia nie mam na FB, ale z kolei denerwuje mnie to fejsowe podpowiadanie, sugerowanie, że mam kogoś zaprosić, ze może kogoś znam.. To ingerowanie w moją prywatność, której na FB tak naprawdę nie ma.

  • merka1986

    Mnie odstraszają te prezenty, za które trzeba płacić. Na nk oczywiście.

© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci