Menu

KFK

kilka słów do kawy

Blog na głównej, czyli blogi w polskich serwisach

lindeczek
Polskie serwisy internetowe posiadające platformy blogowe w różny sposób traktują swoje produkty, czyli blogi. Artykuł opisuje różnice między trzema głównymi polskimi platformami blogowymi blog.onet.pl, bloog.pl oraz blox.pl

     Każdy z polskich serwisów internetowych takich jak Gazeta.pl, Onet.pl czy Wp.pl posiada swoją własną platformę blogów. Różnice pomiędzy tymi platformami są dość spore, bo na jednej można zmieniać wygląd bloga wręcz dowolnie, a na innej już nie, na jednej z nich piszą częściej nastolatki, a na innej raczej dziadkowie, itd. itp. Mógłbym wyliczać takie różnice dość długo, bo jest ich sporo. Ale mnie bardziej zainteresowała kwestia podejścia samych serwisów do ich własnego produktu jakim są blogi. Zasadniczo blogi stanowią dość integralną część każdego serwisu internetowego. To dzięki nim serwis zdobywa stałych czytelników. Tak, właśnie i może mówić co kto chce, ale taka jest prawda. Liczba stałych czytelników natomiast prowadzi do zwiększenia liczby otwarć i wzrostu popularności takiego serwisu. Ciekawe jest, że wielu ze znanych blogerów zaczynało prowadzić swoje blogi na blox.pl, czyli platformie blogowej serwisu gazeta.pl i… z chwilą kiedy już stali się znani najczęściej opuszczali ten serwis, albo pozostawili na nim „niedobitki” (ja tak określam blogi, które same w sobie nie zawierają żadnej treści, a jedynie prze kierowują na właściwy adres), jak np. zrobił to Kominek. Interesującym też jest, że polscy celebryci jakoś wybierają pisanie blogów na każdym dowolnym serwisie, byle nie na blox.pl
    Postanowiłem przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, bo mnie samego to zainteresowało. Okazuje się, że jedynie Gazeta.pl traktuje blogi wyjątkowo po macoszemu. Dlaczego? Już wyjaśniam.
    Onet.pl popularyzuje blogi ze swojej platformy blog.onet.pl na głównej stronie serwisu w dziale Waszym zdaniem i jest to widoczny i zasadniczy element ich strony. Dział ten jest w środkowej szpalcie, choć u dołu strony, to jednak doskonale widoczny. Blogi w nim wyświetlane wcale nie są ani ekstra piękne, czy też treść polecanych w ten sposób wpisów wcale nie jest jakoś niesamowita, czy wyjątkowa. Często polecane wpisy są obyczajowe i takie… ludzkie(?-trudno znaleźć bardziej odpowiednie słowo) Onet jest dość skromny w ilości polecanych wpisów, bo na stronie głównej publikuje zaledwie trzy wpisy i często utrzymują się tam one przez kilka dni. Cóż… niby to niewiele, ale serwis ten (z tego co słyszałem) od dość dawna „wyławia” najzdolniejszych blogerów i daje im szansę na publikowanie w formie własnych stron (oczywiście stanowiących część całości serwisu).

    Wirtualna Polska, czyli Wp.pl działa podobnie do opisanego wcześniej Onetu, ale tylko podobnie. Na głównej stronie serwisu można znaleźć dział poświęcony blogom z plaftormy wp.pl bloog.pl tuż poniżej głównych wiadomości z kraju i ze świata. Zatytułowany jest Społeczność i stanowi zdecydowanie integralną część całego serwisu. Część serwisu poświęcona użytkownikom nazwana została "Wirtualni" i to właśnie oni tworzą blogi, fotoblogi, piszą na forach, czatują itd. itp. Użytkownik ma dzięki temu poczucie, że to co napisze nie zginie w internetowym gąszczu wiadomości. Dział wp.pl wyświetlany na głównej stronie serwisu udostępnia, aż osiem różnych linków. W tym przynajmniej cztery z nich są blogami i najczęściej dwa z nich prowadzona jest przez znanych w Polsce ludzi (np. Maria Czubaszek prowadzi blog na bloog.pl). Najwidoczniej ktoś w Wp.pl dobrze się zna na funkcjonowaniu serwisów internetowych i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że „im więcej ludzi u nas, tym jesteśmy popularniejsi i tym więcej zarabiamy”.
    Blox.pl, czyli platforma blogów serwisu Gazeta.pl kiedyś posiadała w bocznej szpalcie ramkę w której zawierały się tematy z forum jak i polecane blogi. Dziś również w bocznej szpalcie udostępnia najwyżej dwa blogi i kilka tematów z forum. Pominę dalszy opis macierzystej dla KFK.blox.pl platformy blogowej, bo to odrobinkę aż wstyd, że tak pomijane są blogi przez serwis Gazeta.pl. Można by wręcz powiedzieć, że poprzez tematykę blogów jakie są popularyzowane na gazeta.pl prowadzona jest akcja umniejszania ich znaczenia, bo jak inaczej to nazwać skoro gazeta.pl preferuje blogi singielek rozżalonych nad swym losem?


Komentarze (12)

Dodaj komentarz
 • interjak

  Jak się singielki połapią, to już nie żyjesz, ale poza tym - co racja, to racja :)

  Na szczęście, bloga można też mieć we własnej domenie, na własnym serwerze i samemu dbać o jego popularność, nie uzależniając się tym samym od dobrej woli i humoru blognadzorców z danego portalu. I to rozwiązanie preferuję :)

 • goldenbrown

  Był czas, że GW kładła nacisk na blogi, jednocześnie praktycznie likwidując czat. Ale ten czas, jak widać, minął dosć szybko, skoro już nie ma na głównej wyróżnika dla blogów, bo co to są 2 blogi na stronie? śmiech.
  W dodatku - wciąż te same, dla mnie to pachnie kumoterstwem. A znam parę wartościowych blogów, systematycznie prowadzonych, sensownych, które ani razu nie "zaszczyciły" strony głownej GW.
  Założyłam kiedyś blog na blogspocie, ale coś mi nie pasowało w tej platformie, czułam się tam jakaś wyobcowana;) Ale blog sobie wisi i czasem go odświeżam:)

 • jonaszdrobniak

  Temat, który poruszyłeś, coraz częściej pojawia się na Bloxie, więc coś chyba jest "na rzeczy". Osobiście nie mogę narzekać, bo dziwnym zbiegiem okoliczności moje wpisy kilka razy trafiły na pierwszą stronę i bynajmniej nie miało to nic wspólnego z kumoterstwem ;)
  Nowa forma bocznej szpalty jest o wiele atrakcyjniejsza niż poprzednia - opatrywanie tytułów zdjęciem zwiększa ilość odsłon kilkakrotnie. Cieszy fakt, że Gazeta wzięła wreszcie dobry przykład z Onetu, czy WP.
  Jednocześnie szkoda, że wraz ze zmianą wyglądu całkowicie zrezygnowano z promocji blogów, stawiając na tematy typu: "Pyton zeżarł konia z kopytami", "Znana prezenterka dłubie w zębach", albo "Jak poderwać faceta na plaży i pozbyć się cellulitu". Takich "sensacji" to każdy szuka na Pudelku, czy innym Plotku, a od Gazety wymaga się jednak nieco wyższego poziomu... Mam cichą nadzieję że to wina "sezonu ogórkowego" i wraz z końcem wakacji, w bocznej szpalcie znowu regularnie zaczną się pojawiać blogi.

  p.s. no a z tymi singielkami, to faktycznie odważny jesteś;) Napisz jeszcze, że na pierwszej stronie za często pojawiają się blogi kulinarne, to już całkowicie sobie "nagrabisz" ;-)))

  pozdrawiam:)

 • goldenbrown

  Napiszę za Lindeczka - Na głównej za często pojawiają się blogi kulinarne;)))

  A poza tym - mam nadzieję, że ta monotematyczna moda na singielki i kucharzenie szybko się znudzi tym, którzy wrzucają blogi na główną.

 • lindeczek

  @ Goldenbrown, widzisz może nie posądzajmy od razu o kumoterstwo (mi tez taka myśl przemknęła przez głowę), bo gra toczy się o wyższą stawkę. Zbliżają się wybory, prawda? Cóż zatem zrobić z blogami, aby je w jakiś sposób "wyciszyć" Najprościej jest umniejszyć ich wartość. Moim skromnym zdaniem Gazeta robi to wręcz swoim kosztem. Ale należy pamiętać, że to tylko niewinne spekulacje wynikające z obserwacji, więc trudno ot tak rzucać oskarżenia.

  @Jonaszdrobniak kilka moich wpisów z KFK.blox.pl również trafiło na główną (jeszcze za czasów wspomnianej "ramki") i również nic z kumoterstwem nie miało to wspólnego. Tym bardziej właśnie zaskoczyła mnie ta nagła zmiana.
  Zgadzam się z Tobą, że od Gazety czytelnik oczekuje jednak wyższego poziomu niż plotkarski. Niestety za tym, że dzieje się inaczej przemawia choćby artykuł o tym jak to Facebook zablokował stronę córki premiera gdzie po opisaniu rozżalenia autorki zablokowanej strony i nie wiedzy o tym co się stało autor artykułu cytuje słowa Katarzyny Tusk: "W związku z tym (biorąc pod uwagę wcześniej popełnione błędy) założyłam stronę na FB po raz kolejny" Mówiąc w skrócie, jednak znane były powody i "popełnione błędy"... ergo plotka, ale i serwis takowy "monciakowy", więc i wszystko jasne.
  Jeśli chodzi o "grabienie" to ja już chyba mam to we krwi, bo kilka razy podsumowywałem zarówno działania polityków jak i gazety. Staram się to jednak robić tak, aby zachować obiektywizm i nie wyróżniać kogokolwiek, a jedynie przedstawić obraz sprawy. Tym razem zgodzę się z Goldenbrown, że "na głównej za często pojawiają się blogi kulinarne" aczkolwiek ta tematyka jest pasującą do czasopisma, bo przecież każdy z nas lubi zerknąć na to "co by tu przekąsić". ...ba nawet moda na singielki jest do zrozumienia, bo dlaczego miałbym mieć cokolwiek przeciw nim?
  Mi, podobnie jak i wielu innym blogerom z bloxa najzwyczajniej w świecie nie podoba się fakt, że popularyzuje się jedno, a pomija coś innego. Zwłaszcza, że w tym przypadku można wręcz zacząć spekulować na temat manipulacji (takiej o jakiej wspomniałem powyżej).

  @Interjak przyznam się, że nawet trochę się boję, bo w polskich kobietach drzemie wielka siła, a biorąc pod uwagę, że "moc ich jest" to.... oj oj :)
  ___________________________________________________________________

  Abstrahując ja również przygotowałem sobie blogi na blogspocie i wordpressie.
  ...i przyznam szczerze, że również bardzo się ucieszę kiedy gazeta.pl znów przywróci do życia blogi na głównej i może nawet zacznie zwracać na blogerów większą uwagę.
  Cieszy mnie jednak, że jak czytam jesteśmy dobrej myśli i wiary :)
  Trzeba być dobrej myśli, bo to właśnie takie "dobre myślenie" przyciąga dobre rzeczy :)

 • merka1986

  Zgadzam się z autorem. Wpisy z mojego bloga umieszczono w szpalcie dwa razy tylko dlatego, że byłat o tematyka chwytliwa i na topie, niszowe wpisy zostają olane. Może zostanę singielką albo sprzedam każdą sekundę swojego życia internautom jak kominek to w końcu stanę się trendy ;)

 • wkurzanie

  W tych okolicznościach zamarzyło mi się, żeby zostać singielką... ;-

 • goldenbrown

  Nic nie stoi na przeszkodzie w kreowaniu się na singielki:)))
  To tylko opakowanie:)))

 • dostojna

  Zauważ jeszcze jedną rzecz: reklamy. Onet i bloog wciskają każdemu blogerowi całą masę irytujących reklam, z których blogujący absolutnie nic nie ma. Znalazłam tylko dwa serwisy, które nie wmuszają reklam: blox i blogger. Blox jest o tyle lepszy, że jednak jakaś tam, minimalna promocja blogów jest, a na bloggerze nie można liczyć na nic - blogi da się znaleźć tylko przez google albo znając link. Dla mnie to była ważna sprawa przy wyborze serwisu.

 • lindeczek

  @Merka Dziękuję za poparcie :)

  @Wkurzanie Powinieneś zacząć jakiś "singielkowy blog" :) Z pewnością będziesz mieć z tego ubaw :)

  @Goldenbrown Takie kreowanie może okazać się całkiem złożonym zadaniem, bo single niestety czują się niedowartościowane i ...odtworzyć taki stan umysłu i widzenia świata z ciągłym wyrzutem, złością, poczuciem samotności i odrzucenia (itd., itp.), może okazać się zwłaszcza dla Wkurzania wyjątkowo trudne :)

  @ Dostojna zapewne większość bloggerów się zgodzi z tym co powiedziałaś, i jest to dobry punkt widzenia.
  Ja mógłbym jeszcze dodać to, że Blox jest na prawdę świetną platformą blogową, ale praktycznie w ogóle nie jest wykorzystywany jej potencjał. Blox'owi zarzucamy jedynie to, że promuje blogi takie, a nie inne (singielek, kucharek, frustratek) i pomija wiele innych. Mówiąc innymi słowy Agora ma kurę znoszącą złote jaja, ale nic z tym nie robi. Powstało pytanie dlaczego tak się dzieje? Ja w tym wpisie postanowiłem zadać je głośno i spróbowałem znaleźć odpowiedź. Podobnie zresztą jak wielu innych bloxerów, bo takie działania są najzwyczajniej w świecie dziwne i przypominają metody propagandowe z czasów poprzedniego ustroju.

 • nocri

  ...no i dostałeś główną ;)

 • lindeczek

  ...i oby częściej więcej z bloxowych blogerek i blogerów się znajdowało na głównej Gazety.
  Tego życzę wszystkim bloxerom :D

Dodaj komentarz

© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci