Menu

KFK

kilka słów do kawy

HANG DRUM - najmłodszy instrument świata

lindeczek

Wpis przeniesiony, pod nowy adres: Hang Drum - najmłodszy instrument świata


Hang DrumHang Drum (wymawia się „hung”) to jeden z najmłodszych instrumentów świata. Choć swoim brzmieniem może kojarzyć się z jakimiś egzotycznymi krajami, Hang Drum został zaprojektowany i do dziś dnia jest produkowany w Szwajcarii przez jedną „fabrykę” która nazywa się  PANArt. Hang Drum został zaprojektowany w 2000 roku w Szwajcarskim Bernie, a jego twórcami są Felix Rohner i Sabina Schärer. Od tamtej pory to właśnie oni jako jedyni produkują ten instrument. 
Nazwa Hang Drum wywodzi się z języka jakiego używają mieszkańcy Berna i słowo „Hang” oznacza „dłoń”, czyli tłumacząc to na język polski Hang Drum to nic innego jak „ręczny bęben”. Jakkolwiek posiada w nazwie słowo bęben wielu z muzyków grających na tym instrumencie jest zdania, że nie można określać go mianem bębna, choć wszyscy zgadzają się, że jest to instrument perkusyjny. Jednak przecież nie każdy instrument perkusyjny jest bębnem, prawda? Zresztą wystarczy posłuchać brzmienia tego instrumentu, żeby móc samemu się zgodzić z tym, że nie do końca jest to bęben.

 

Obejrzyj filmy i przeczytaj całość, pod nowym adresem:

Hang Drum - najmłodszy instrument świata

 


Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • jak-to-sie-robi

  kox!

 • pscottie150

  Oryginalne :)

 • Gość: [czarymary] 193.213.205.*

  Massive! Bedzie moj!

 • Gość: [Racho] *.dynamic.chello.pl

  Bardzo inspirujące brzmienie, a że instrument drogi i trudny do zdobycia to świat odpowiedział, za pomysłem Dennisa Havlena, różnorodnymi formami specjalnie pociętych metalowych butli. Jasne, że taki instrument ma się do Hanga jak szpinet do fortepianu, ale ma własne charakterystyczne i często nie mniej urzekające brzmienie - na dodatek jest młodszy od Hanga ;-) i uzależnia :-)

  Pozdrawiam z uśmiechem
  uzależniony od Tongtanga
  Racho

 • Gość: [Lesław] *.play-internet.pl

  Z tego co wyczytałem w internecie pan Wojciech Sówka założył zespół Steel Dream już w 1992 więc to On chyba był prekursorem tego typu instrumentów. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

 • Gość: [Hanger] *.icpnet.pl

  Trochę stary post.. ale dobrze by zwrócić uwagę na perę błędów.
  Po pierwsze: to nie "Hang drum" tylko samo "Hang". To nie ma nic wspólnego z drum'em (bębnem) i jest to negowane przez wszystkich w społeczności. Słowo drum zostało dodane przez anglojęzyczne społeczności, aby łatwiej można było znaleźć informacje o tym w internecie (bo hang po angielsku znaczy 'zawieszac').
  Po drugie: to wymowa nie jest "hang" tylko "ha" (takie 'n' z głębi gardła).
  Po trzecie: liczba mnoga to nie "hang drum'y" czy "hangi" lecz "hanghang".

  Ciekawostka 1: Choć oryginalny instrument (Hang) obecnie nie jest już produkowany, to jego imitacje i próby powielenia tak. Cała grupa takich instrumentów zwana jest "Handpan" i pod taką nazwą można znaleźć materiały w internecie.
  Ciekawostka 2: @Lesław - nie wiem nic o zespole "Steel Dream" ale na pewno Sówka nie był prekursorem :P Możliwe że zespół ten grał po prostu na steel pan'ach (lub 'steel drums'). Jest to instrument, który był niejako inspiracją dla Hang.

 • lindeczek

  @Hanger - co prawda to prawda, ten artykuł został napisany już parę lat temu. Staram się pisać jako pierwszy, albo jeden z pierwszych w kraju o ciekawych sprawach i ten artykuł jest tego przykładem. Jednak nie do końca zgadzam się w kwestii poprawek. Otóż wygląda na to jakbyś nie przeczytał artykułu. Ja również wspomniałem, że Hang nie jest kojarzony z bębnem, a w czasie kiedy pisałem ten artykuł nazwa "Hang Drum" była na tyle popularną, iż jeszcze uznawaną za właściwą (nawet na stronie producenta była wówczas podawana w takiej formie). Dopiero z czasem dookreśliła się ostateczna nazwa - Hang, choć nadal potocznie mówi się o tym instrumencie z dodatkiem "drum" (z pewnością sam się z tym spotkałeś). Dlatego też pozostawiłem artykuł bez wprowadzania poprawek, bo dzięki temu łatwiej jest go znaleźć w sieci, komuś mniej zorientowanemu w temacie. Choć może i faktycznie czas te zmiany już wprowadzić.
  ...aczkolwiek bardzo dziękuję za zainteresowanie, uwagi oraz ciekawostki.

© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci