Menu

KFK

kilka słów do kawy

Banksy w natarciu na Nowy York

lindeczek


Banksy - Rebeliant z kwiatamiBanksy - brytyjski artysta graffiti, znany na całym świecie, zwłaszcza  z kilku swoich prac, jak na przykład obraz rewolucjonisty rzucającego bukietem kwiatów zaatakował Nowy York. Artysta znany jest również z happeningów, choć takowych od dłuższego już czasu nie urządzał, aż do ...teraz. Dokładnie od początku października Banksy znów rozpoczął swoją działalność, i tym razem tego zaszczytu doznał Nowy York. Od początku miesiąca Banksy promuje akcję pod nazwą - " Better Out Than In" (Lepiej na zewnątrz niż w wewnątrz), którą to też opisuje cytatem z Paul'a Cezanne "All pictures painted inside, in the studio will never be as good as those done outside" (Żaden obraz namalowany w studio nigdy nie będzie tak dobry jak ten namalowany na zewnątrz").

Banksy wystawa prac (Central Park)W Polsce najgłośniej było o historii sprzedawanych prac sygnowanych przez artystę przed wejściem do Central Paku. ...ot starszy pan siedział przy stoisku z pracami, wyglądającymi jak grafitti, które to zresztą większość ludzi zna z internetu i każdą sprzedawał po 60$. Dlatego też nikt się nie spodziewał, że prace mogą być podpisane przez autora, bo przecież sztuka Banksy’ego warta jest znacznie więcej. Przez cały dzień zaledwie trzy osoby zdecydowały się na zakup prac... dziś z pewnością cieszą się ze szczęśliwego trafu.

Art Sale - BanksyNY 

Tę historię już poznaliśmy, ale jak się okazuje i co można zresztą zaobserwować na stronie BanksyNY.com artysta planuje być aktywny przynajmniej przez cały najbliższy miesiąc. Na podanej wcześniej stronie można zobaczyć co w tym miesiącu już zdążył zrobić Banksy w Nowym Yorku, a ja zaprezentuję tutaj najciekawsze  z dotychczasowych prac.

Od 5 października w różnych częściach miasta można zobaczyć wyjątkową ciężarówkę (miejsce pobytu można znaleźć na stronie).

Banksy - Samochód Ogród

Ten pomysł podoba mi się najbardziej, bo sam w sobie jest przecież wyjątkowo niewinny, a prezentuje kawałek piękna przyrody.

Rebel Rocket Attack - Banksy

Jednak dla internautów najbardziej interesującym okazuje się być nagranie jakie Banksy zmieścił na swoim kanale Youtube dzień później (6 października). Nagranie w którym to rebelianci "muzułmańscy" (?) strzelają rakietą przeciwlotniczą do... no właśnie do czego? Albo do kogo?
Otóż oni starają się zestrzelić ...słonia Dumbo! (Warto zobaczyć poniższe nagranie)

Rebel Rocket Attack - BanksyNY

 


Natomiast w piątek 11 października po ulicach Nowego Yorku zaczęła jeździć ciężarówka służąca do przewozu tuszy do masarni (krów, świń). Niby nic wielkiego, gdyby nie fakt, że jest ona wypełniona ...pluszakami. Łatwo się domyślić reakcji przechodniów.

Sirens of the lambs - BanksyNY


Zresztą reakcja policji nowojorskiej też była łatwa do przewidzenia, i NYPD już rozpoczęła polowanie na artystę – wandala jak Banksy został nazwany w New York Post. Banksy na swojej stronie zamieścił zdjęcie gazety na którym to widać wyraźnie wytłuszczonym drukiem tytuł artykułu polecanego na pierwszej stronie. Na stronach New York Post można znaleźć artykuły o tym jak miasto jest oczyszczane z prac Banksy’ego. Artysta natomiast najspokojniej na świecie podał na swojej stronie informację (opatrzoną zdjęciem), że ktoś kto próbował włożyć urządzenie namierzające do jego Samochodu –Ogrodu, teraz będzie śledzić samochód pomocy drogowej. 

Brzmi to wszystko nader zabawnie, ale wbrew mylnemu pojęciu, że skoro prace Banksy’ego sprzedawane są w cenach sięgających milionów dolarów i kupują je najczęściej mieszkańcy jednej z najdroższych dzielnic Nowego Yorku – Manhattanu, to już pierwsza praca jaką zrobił Banksy właśnie na Manhattanie może w tej sprawie wiele wyjaśnić. Bo przecież to śmieszne, że graffiti pomimo tego, że od dawna uznane jest za sztukę, to nadal jest zakazane.


© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci