Menu

KFK

kilka słów do kawy

Birdman

lindeczek


Birdman: czyli (nieoczekiwane pożytki z niewiedzy)„Birdman: czyli (nieoczekiwane pożytki z niewiedzy)" - jest tragikomedią przedstawiającą obraz kina i teatru dzisiejszych czasów poprzez ukazanie życia zapomnianego aktora, który niegdyś grał postać kultowego superbohatera. Główny bohater Riggan Thomson, czyli tytułowy „Birdman” walczy ze swoim ego, próbując odzyskać sławę i rodzinę. Genialny film dający wiele do myślenia, a jednocześnie zabawnie, prześmiewczo pokazuje jak niewiele wspólnego mają dzisiejsze superprodukcje z samą sztuką. 

Co ciekawe główną rolę w tym filmie odgrywa Michael Keaton, którego znamy z takich filmów jak „Batman”, czy „Powrót Batmana” w których to grał główną rolę superbohatera. Trudno tu nie wspomnieć o tej aluzji twórców filmu "Birdman", ponieważ sam film opowiada historię właśnie takiego aktora jakim jest sam odtwórca roli głównej roli. Gazety pisały o tym filmie, że jest o „szalonym superbohaterze”, choć szybciej można by powiedzieć, że jest to film o szalonym aktorze dążącym do swych ideałów. Ale czy tak na prawdę szalonym? Czy też może ten aktor jest normalnym człowiekiem starającym się osiągnąć sukces, zainteresować ludzi prawdziwą sztuką, a szalonym jest to co dzieje się obecnie ze światem kina? 

Film „Birdman” moim zdaniem jest lekturą obowiązkową dla wszystkich kochających kino, ale nie tylko. Ponieważ dla tych, którzy są mniej zorientowani w świecie filmu może pomóc zrozumieć pewne mechanizmy tworzenia superprodukcji. „Birdman” z pewnością przejdzie do klasyki kina, choćby dlatego, że ma szansę stać się pomostem, takim wspólnym tematem rozmów dla tych, którzy cenią sobie wartościowe filmy, jak również dla tych którzy preferują jednak kino łatwe i przyjemne. Choć sam film nie należy do banałów i jak wspomniałem jest warty obejrzenia.

Reżyseria: Alejandro González Iñárritu;
Scenariusz: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo;
Główne role: Michael Keaton, Emma Stone, Edward Norton, Naomi Watts;
Muzyka: Antonio Sanchez.

Zwiastun filmu "Birdman"

 

© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci