Menu

KFK

kilka słów do kawy

Kim był Jerzy Grotowski ?

lindeczek

Jerzy GrotowskiPrzeraziło mnie, kiedy przeczytałem, że Anna Wendzikowska zapytana przez Sigourney Weaver: Wiesz, kto to był Grotowski?” odpowiedziała – „Nie...”. Nie chcę mówić, że każdy po szkole średniej powinien kojarzyć to nazwisko. Jednak z całą pewnością osoba, która ukończyła dwie szkoły aktorskie z całą pewnością powinna (taką właśnie edukacją szczyci się Pani Anna Wendzikowska). Każdego kto chce dokładniej dowiedzieć się kim był Jerzy Grotowski zapraszam do Wrocławia, gdzie mieści się znany na cały świat Instytut im. Jerzego Grotowskiego.  Poniżej natomiast w wielkim skrócie wyjaśnię, dlaczego każdy aktor powinien wiedzieć kim był Grotowski. 
Jerzy Marian Grotowski pozostawił swój ślad w historii teatru. Ślad który odbił się na teatrze na tyle mocno, że do dziś ma swoich naśladowców i kontynuatorów. Wielu reżyserów teatralnych, czy nawet filmowych opracowując swoje dzieła bierze pod uwagę jego koncepcje. Był osobą, która poszerzyła rozumienie teatru przez samego aktora, ale i również przez widza. Dlatego też, nawet nie będąc aktorem, ale widzem teatralnym, czy filmowym warto wiedzieć, choćby kilka podstawowych faktów o tym Polaku znanym na całym świecie. Zacząć trzeba od tego, że Jerzy Grotowski był reżyserem teatralnym, który sławę zyskał dzięki pełnym ekspresji, choć ascetycznym w formie inscenizacjom, a o którym Peter Brook napisał: 

„Grotowski jest wyjątkowy.
Dlaczego?
Ponieważ, o ile wiem, od czasów Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski...”.

Dokładnie takimi słowami zaczyna się przedmowa do wydania z 1968 roku jednego z najważniejszych manifestów teatralnych XX wieku - „Ku teatrowi ubogiemu”, autorstwa właśnie Jerzego Grotowskiego (dostępna do przeczytania online na stronie Instytutu). Grotowski dążył do zminimalizowania teatru do postaci Aktor – Widz, czyli bez scenografii, bez dodatkowej gry świateł, bez muzyki. Jest to koncepcja teatru ubogiego, którą to on właśnie stworzył. ...a jest to zaledwie początek jego osiągnięć. Poniżej zamieszczam fragment wywiadu telewizyjnego w którym Jerzy Grotowski opowiada o swojej koncepcji.

Wywiad z Jerzym Grotowskim – (fragment)

 

Jerzy Grotowski był na tyle wybitną postacią, że nie zamknął swojego dorobku życiowego na reżyserowaniu i z czasem porzucił teatr na rzecz badań, które należy umieścić na pograniczu takich dziedzin jak antropologia, psychologia, religioznawstwo czy teatrologia (Parateatr). Były to warsztaty na które przyjeżdżali artyści z całego świata i stanowiły swoistą formę psychoterapii, pozostając przedsięwzięciami artystycznymi. Sigurney Weaver podczas feralnego dla Anny Wendzikowskiej wywiadu, też wspomniała o nich mówiąc, że jej mąż Jim Simpson był na tych warsztatach i zmieniły one jego życie.

Jerzy GrotowskiMam nadzieję, że pomimo tego, iż staram się najbardziej jak jest to możliwym uprościć i podać w największym skrócie dokonania tego wyjątkowego twórcy, to każdy zrozumiał jak niesamowitą osobą był Grotowski.
Z pewnością osoba Jerzego Grotowskiego jest interesującą, dlatego zachęcam do obejrzenia zamieszczonego poniżej filmu dokumentalnego na jego temat - "Jerzy Grotowski. Próba portretu" wyreżyserowanego przez Marię Zmarz-Koczanowicz. W filmie tym o twórcy, jego życiu prywatnym i jego sztuce mówią jego bliscy, współpracownicy i uczniowie.  

Jerzy Grotowski. Próba portretu (1999) – film dokumentalny

 

 

© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci