Menu

KFK

kilka słów do kawy

Wątpliwości przy miłości

lindeczek

Wątpliwości przy miłości (wątpliwości w związku) - porady. Cytat z Williama Szekspira - „Nasze wątpliwości są jak zdrajcy. Sprawiają, że tracimy dobro, które częstokroć moglibyśmy zyskać. Dlatego, że lękamy się spróbować.”

Co roku w okolicach święta zakochanych, czyli Walentynek przyglądam się ludziom z zainteresowaniem. Samo to święto dla mnie nie jest jakimś wielkim wydarzeniem, bo przecież bliskim i tym których się kocha miłość okazuje się bez konieczności jakiejś specjalnej okazji, bo przecież samo to uczucie już jest do tego okazją. Ale przyglądając się innym zauważam, że jednak są i tacy, dla których to właśnie święto jest swego rodzaju wymówką do tego, aby okazać swoje uczucia. Jest to oczywiście śmieszne, ale również prawdziwe, że wstydzimy się własnych uczuć przed najbliższymi. Głupota, prawda? ...ale cóż łatwiej jest to stwierdzić, niż podejść do żony, czy męża, przytulić i powiedzieć - Kocham cię. Rozejrzyjcie się i sami zobaczycie, że tak właśnie jest. Można się bronić powiedzeniem, które kiedyś zasłyszałem, że jakoby: „Związek niszczy miłość” ...hmm może i będąc nastolatkiem, albo niedojrzałym emocjonalnie mógłbym się z tym zgodzić, ale dziś mogę powiedzieć, że miłość to wyjątkowe uczucie, które z czasem ewoluuje jednocześnie pozostając bez zmian. Ewoluuje, bo my się zmieniamy i zmienia się obiekt naszych uczuć, ale jednocześnie pozostaje bez zmian, bo przecież nadal ...kochamy.

Miłość to stan o którym pisali i mówili chyba wszyscy poeci, pisarze, filozofowie... Każdy ma w tej kwestii swoje zdanie i swoje odczucia, jednak jedno jest pewne i każdy się z tym zgodzi, że „Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.” - to taka ogólna prawda. To trochę tak jakby powiedzieć, że każdy z nas się urodził, każdy bez wyjątku. Tak też jest z tą prawdą o miłości, którą wypowiedział głośno Paulo Coelho. Nie ma powodów dla których się kogoś kocha. Jeśli ktoś uważa inaczej i ma na to jakieś argumenty to bardzo proszę podać je w komentarzach, bo zarówno ja jak i inni czytelnicy z chęcią poznają takie zdanie.

...no ale miłość, miłością i można by napisać na ten temat całe oceany słów, natomiast życie stawia przed nami swego rodzaju konieczność sformalizowania tego uczucia, aby zapoczątkować związek, małżeństwo jakkolwiek by to nie nazwać każdy zapewne wie co mam na myśli. Wówczas z czasem zaczynają się pojawiać wątpliwości, czy to nadal miłość, czy może już tylko przyzwyczajenie, albo po prostu małżeństwo... Oczywiście nie każdego dopadają takie właśnie wątpliwości, ale jak zauważam, wątpliwości w tej materii dotyczą bardzo wielu ludzi. Można by rzec, że praktycznie każdego. Mało tego, bo wielu jest podobnego zdania do tego zapisanego przez Carlos'a Ruiz Zafón w książce „Cień wiatru”, że niby: „W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.” ...serio? To ten pan w ogóle kochał? Był kiedykolwiek w prawdziwym związku? Chwilami irytują mnie właśnie tacy „mędrcy” gadający pierdoły o utopijnych rozwiązaniach. Życie jest trochę bardziej skomplikowane, niż idealny wzorzec według którego słońce wstaje rano, myjemy się, sramy, jemy śniadanie, dajemy kochanej żonie całuska i jedziemy do pracy, itd... Czasami tak właśnie jest, ale przecież nie zawsze. Czasem mamy zatwardzenie, albo po prostu budzimy się z kiepskim nastrojem. Wątpliwości to naturalna rzecz. Każdy kto myśli miewa wątpliwości w najróżniejszych sprawach (a zakładam, że dotyczy to każdego człowieka – choć chwilami też w to wątpię). Ważniejsze jest to co z owymi myślami i wątpliwościami zrobimy. Jak powiedział William Szekspir - „Nasze wątpliwości są jak zdrajcy. Sprawiają, że tracimy dobro, które częstokroć moglibyśmy zyskać. Dlatego, że lękamy się spróbować.” Absolutnie zgadzam się z tym zdaniem, często to właśnie takie wątpliwości, są przyczyną zakończenia związku, abo czegoś dobrego w naszym życiu. Ja zwykle komuś kto ma jakieś wątpliwości w jakimkolwiek temacie doradzam (o ile w ogóle to robię), żeby postępował tak jak robił to wcześniej. Jeśli zacząłeś coś, będąc pewnym, że tego chcesz – bądź konsekwentny i nie kończ zanim nie będziesz mieć pewności, że tego właśnie chcesz.

To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, bo wiele małżeństw zmuszanych jest do funkcjonowania na odległość, wiele miłości dzielą olbrzymie odległości, itp... To tym bardziej sprzyja pojawianiu się wątpliwości. Ba, wtedy dopiero zaczynają się pojawiać porady od „życzliwych” ...że zrób to, albo tamto. Lubicie słuchać takich doradców? Skoro tak, to mam dla was kilka porad. Dla wszystkich zakochanych, do wszystkich będących w związku i mających wątpliwości - pamiętajcie:

Po pierwsze (i najważniejsze)

Sami podjęliście decyzję o tym, żeby z kimś być, więc miejcie też odwagę – sami podejmijcie decyzję czy pozostać w tym związku, czy go zakończyć. Ta decyzja będzie mieć wpływ na wasze późniejsze życie – nie pozwólcie, aby ktoś inny miał na to wpływ.

Po drugie

Miłość karmi się sama i sama o siebie zadba. Natomiast związek oparty na miłości to już swego rodzaju ogród w którym posadziliście ten wspaniały kwiat miłości  i jest pięknym podziwianym zakątkiem. Jeśli jednak przestaniecie go pielęgnować zapominając o tym wspaniałym kwiecie który dodaje uroku temu ogrodowi zajmując się innymi grządkami codziennego życia to najzwyczajniej w świecie - uschnie i ją stracicie. Wtedy albo będzie się wam chciało ją posadzić od nowa i dbać o nią, albo pozostanie wam ogródek warzywny. 

Po trzecie

Pogódźcie się z tym, że jesteście myślącymi istotami i macie czasem wątpliwości w najróżniejszych tematach. Wątpliwości względem uczuć w związku to normalna sprawa, bo gdyby nie one to prędzej czy później wasze uczucie stało by się nudne, codzienne. Przestalibyście zwracać uwagę na to, co czujecie i przestałoby mieć ono dla was jakiekolwiek znaczenie.

 

Postępując według tych porad z pewnością z wolna zaczniecie żyć w zgodzie z samymi sobą i akceptować fakt, że jesteście ludźmi, że kochacie i jesteście kochani, że życie czasem utrudnia wam radość z tego uczucia. Z czasem też nauczycie się w jaki sposób dbać o siebie i swoją drugą połowę. Jak budować szczęśliwy związek. Jak dbać o swoje uczucia i jak pozbawić się owych wątpliwości, lub mówiąc inaczej jak sobie z nimi radzić.

Ważne jest i muszę to zaznaczyć, że oczywiście porady te nie odnoszą się do osób mających wątpliwości, czy kogoś zostawić, bo ów ktoś ich poniewiera, bije, poniża, czy też źle traktuje w taki lub inny sposób – wówczas wybór jest oczywisty i takie osoby powinny zacząć coś robić w związku ze swoją samooceną i ...najpierw nauczyć się kochać samych siebie zanim zaczną obdarzać tym uczuciem kogokolwiek innego.


Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [a] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Świetny tekst. Sama zaczęłam co jakiś czas miewać wątpliwości czy to "ten jedyny", głównie po kłótniach. Czym więcej nad tym rozmyślałam i mówiłam sobie, że nie powinnam mieć nigdy żadnych wątpliwości, tym miałam ich więcej.
    Po przeczytaniu tego wpisu zrozumiałam, że to normalne. Dziękuję!

© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci