Menu

KFK

kilka słów do kawy

Ludzie

Kim był Jerzy Grotowski ?

lindeczek

Jerzy GrotowskiPrzeraziło mnie, kiedy przeczytałem, że Anna Wendzikowska zapytana przez Sigourney Weaver: Wiesz, kto to był Grotowski?” odpowiedziała – „Nie...”. Nie chcę mówić, że każdy po szkole średniej powinien kojarzyć to nazwisko. Jednak z całą pewnością osoba, która ukończyła dwie szkoły aktorskie z całą pewnością powinna (taką właśnie edukacją szczyci się Pani Anna Wendzikowska). Każdego kto chce dokładniej dowiedzieć się kim był Jerzy Grotowski zapraszam do Wrocławia, gdzie mieści się znany na cały świat Instytut im. Jerzego Grotowskiego.  Poniżej natomiast w wielkim skrócie wyjaśnię, dlaczego każdy aktor powinien wiedzieć kim był Grotowski. 
Jerzy Marian Grotowski pozostawił swój ślad w historii teatru. Ślad który odbił się na teatrze na tyle mocno, że do dziś ma swoich naśladowców i kontynuatorów. Wielu reżyserów teatralnych, czy nawet filmowych opracowując swoje dzieła bierze pod uwagę jego koncepcje. Był osobą, która poszerzyła rozumienie teatru przez samego aktora, ale i również przez widza. Dlatego też, nawet nie będąc aktorem, ale widzem teatralnym, czy filmowym warto wiedzieć, choćby kilka podstawowych faktów o tym Polaku znanym na całym świecie. Zacząć trzeba od tego, że Jerzy Grotowski był reżyserem teatralnym, który sławę zyskał dzięki pełnym ekspresji, choć ascetycznym w formie inscenizacjom, a o którym Peter Brook napisał: 

„Grotowski jest wyjątkowy.
Dlaczego?
Ponieważ, o ile wiem, od czasów Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski...”.

Dokładnie takimi słowami zaczyna się przedmowa do wydania z 1968 roku jednego z najważniejszych manifestów teatralnych XX wieku - „Ku teatrowi ubogiemu”, autorstwa właśnie Jerzego Grotowskiego (dostępna do przeczytania online na stronie Instytutu). Grotowski dążył do zminimalizowania teatru do postaci Aktor – Widz, czyli bez scenografii, bez dodatkowej gry świateł, bez muzyki. Jest to koncepcja teatru ubogiego, którą to on właśnie stworzył. ...a jest to zaledwie początek jego osiągnięć. Poniżej zamieszczam fragment wywiadu telewizyjnego w którym Jerzy Grotowski opowiada o swojej koncepcji.

Wywiad z Jerzym Grotowskim – (fragment)

 

Jerzy Grotowski był na tyle wybitną postacią, że nie zamknął swojego dorobku życiowego na reżyserowaniu i z czasem porzucił teatr na rzecz badań, które należy umieścić na pograniczu takich dziedzin jak antropologia, psychologia, religioznawstwo czy teatrologia (Parateatr). Były to warsztaty na które przyjeżdżali artyści z całego świata i stanowiły swoistą formę psychoterapii, pozostając przedsięwzięciami artystycznymi. Sigurney Weaver podczas feralnego dla Anny Wendzikowskiej wywiadu, też wspomniała o nich mówiąc, że jej mąż Jim Simpson był na tych warsztatach i zmieniły one jego życie.

Jerzy GrotowskiMam nadzieję, że pomimo tego, iż staram się najbardziej jak jest to możliwym uprościć i podać w największym skrócie dokonania tego wyjątkowego twórcy, to każdy zrozumiał jak niesamowitą osobą był Grotowski.
Z pewnością osoba Jerzego Grotowskiego jest interesującą, dlatego zachęcam do obejrzenia zamieszczonego poniżej filmu dokumentalnego na jego temat - "Jerzy Grotowski. Próba portretu" wyreżyserowanego przez Marię Zmarz-Koczanowicz. W filmie tym o twórcy, jego życiu prywatnym i jego sztuce mówią jego bliscy, współpracownicy i uczniowie.  

Jerzy Grotowski. Próba portretu (1999) – film dokumentalny

 

 

Michael Jackson, Prince i James Brown na jednej scenie

lindeczek

 

Wpis przeniesiony, pod nowy adres: Michael Jackson, Prince i James Brown na jednej scenie.

 

James Brown and Michael Jackson

 

Michael Jackson i Prince wchodzą z widowni na scenę... podczas koncertu Jamesa Brown'a? 
Trudno w to uwierzyć, ale miało miejsce takie zdarzenie w roku 1983. Poniżej nagranie jakie znalazłem w sieci. Co prawda obraz wideo nie należy do najbardziej wyraźnych, ale jest dostatecznie ostry, aby rozróżnić wymienionych artystów. Zresztą są to tacy muzycy, że wystarczy posłuchać, aby mieć pewność kto jest kim. Przyznacie jednak, że to kto przychodził na koncerty Jamesa Browna świadczy o tym, jak szanowanym był on artystą.

 Michael Jackson, Prince & James Brown na jednej scenie

.

.

.

 

Wpis przeniesiony, pod nowy adres: Michael Jackson, Prince i James Brown na jednej scenie.

 

 

 

Zabawne filmy mundurowych

lindeczek

Szalone filmy mundurowych, czyli każdy ma swoje kukuCzęsto w sieci można napotkać się na najróżniejsze cover'y w wykonaniu służb mundurowych. Po zastanowieniu się nad tym doszedłem do wniosku, że nic w tym w sumie dziwnego. Przecież każdego dnia idąc do pracy idą ze świadomością tego, że będą narażać swoje życie dla życia innych ludzi. Już sam ten fakt dużo mówi o nich samych. Choć moim zdaniem największe "kuku na muniu", jak mawiała moja babcia mają wojskowi. Choć pracując w taki sposób, absolutnie jest to dla mnie zrozumiałe. 

EA-6B cat shoot with a british [maui2324]

...ale wracając do tematu. Inaczej mógłbym zacząć mówić o tym, co to trzba mieć, mając taką pracę jak oni. Sami zobaczcie jedne z najciekawszych filmów w ich wykonaniu. 
Jako pierwszy, tak w klimacie świątecznym -

X-mas Project [SGSP K-11]

...ale chyba jednak to wojskowi robią najlepsze z filmów. Tak na ten przykład:

Party Rock - Iraq [AirborneEngineer09] 

Wiem mógłbym tutaj prezentować jeszcze z dziesiątki, o ile nie setki podobnych filmów, a i tak zakończyłoby się na wniosku, że trudno byłoby znaleźć lepszą niż Wojskową orkiestrę Sidewinder. Oto i oni nagrani na występie akustycznym. 

Adele, Jay-Z and Journey (Covers) by Deployed Airmen (sidewinder) [grandslamwing] 

Oczywiście jedynymi, którzy są w stanie ich pobić są właśnie koordynatorzy ruchu naziemnego. Oto ich zwariowane pomysły: 
Funny Aircrews [detektifconan78]

taj link do drugiej części -Air Force Funny Crew (Part 2) [detektifconan78] 

...no cóż wyobraźcie sobie, że to wy macie taki "Zwykły dzień w biurze"

Bush shooters [miniflyboy]

 

 

  

Stanisław Lem

lindeczek

Wpis przeniesiony pod nowy adres - Stanisław Lem - wywiad

„Jesteśmy w sytuacji człowieka, który skoczył; mniejsza o to z jakiego powodu, bez spadochronu, z 50 piętrowego wieżowca. I w tej chwili znajduje się około trzydziestego piętra. Ktoś się wychyla przez okno i pyta się.
- No i jak tam? 
On mówi.
- Na razie wszystko w porządku.
...i leci dalej.”
Cytat: Stanisław Lem - Wywiad bez montażu (TvLiteracka)

Stanisław Lem

Cytuję Stanisława Lema z wywiadu jaki zamieszczam poniżej, celem popularyzacji idei, które w wielkiej mierze są mi bliskie. Może nawet w podobnym stopniu jak cytowanemu pisarzowi. 

Stanisław Lem jest moim zdaniem jedną z najważniejszych postaci z polskiej historii współczesnej. Mam na myśli ogólnie, pomijając fakt, że jako jeden z nielicznych Polaków odegrał znaczącą rolę w światowej literaturze science-fiction. Jednak nie mam zamiaru wygłaszać wielkich przemów na ten temat. ...ale zaproszę do obejrzenia wywiadu jaki to Stanisław Lem udzielił w TvLiteracka (kanał serwisu Youtube).

 

 

 

 

 

 

 

 

Wpis przeniesiony pod nowy adres - Stanisław Lem - wywiad

 

Lou Reed zmarł...

lindeczek
...stało się to 27.10.2013. Lou Reed był, a może i nadal jest legendą muzyki, grał w zespole Velvet Undrground. Oprócz tego, że słuchaliśmy i zapewne jeszcze długo będziemy słuchać muzyki Lou Reeda w filmach, np takich jak „Trainspotting”, czy „Urodzeni Mordercy”. To mogliśmy go również w kilku filmach zobaczyć i tak dla przykładu, zagrał w „Lulu na moście”, i w „Brooklin Boogie”. Poniżej kilka ciekawostek i muzyki...

© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci