Menu

KFK

kilka słów do kawy

Poradnik

Blok reklam, czy blog reklamowy - cz.1

lindeczek

Zarabianie na bloguZarabianie na blogu jest rzeczą wykonalną, aczkolwiek nie dajcie się zwieść bredniom, że są to jakieś olbrzymie kwoty. Początkowo blog jest jak początkująca firma i wymaga sporego wkładu pracy, aby w ogóle zaczął przynosić jakiekolwiek dochody. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba na blogu umieścić reklamy. Pisałem już wcześniej we wpisie „Blogowy sposób na zarabianie”, że istnieje wiele sposobów zarabiania na blogu. "...Początkowe dochody jakie może nam przynieść prowadzenie bloga to dochody z reklam wyświetlanych na blogu. Istnieje kilka różnych form płatności za reklamę w Internecie. Jednymi z najbardziej popularnych są CPM (CPT) oraz CPC. 
Dla mniej  zorientowanych wyjaśnię oba z tych pojęć:

* CPM czyli Cost Per Mille to forma polegająca na płatności za ilość wyświetleń reklamy na naszym blogu. Każde wyświetlenie bloga (otwarcie) przez indywidualnego użytkownika Internetu jest oznaczane jako wyświetlenie banera, czyli ilość wejść na bloga określa zarobki jakie przynosi taki baner;

* CPC czyli Cost Per Click to forma reklam które polegają na płatności za kliknięcia w baner lub link reklamowy. Zwykle znacznie więcej jest płacone za dziesięć kliknięć niż za setkę wyświetleń banera, więc warto się zastanowić jaką formę reklamy wybieramy..." 

Wiedząc już co oznaczają skróty CPC i CPM możemy się zdecydować jaką formę reklamy wybierzemy. Wszystko jest oczywiście zależne od serwisu blogowego na jakim otworzyliśmy blog. Dla przykładu serwis blox.pl posiada podpisaną umowę z systemem AdTaily, dzięki czemu znacznie łatwiej jest umieścić reklamy na takim blogu z tego właśnie programu. Wystarczy w odpowiedniej zakładce edycji bloga kliknąć w odpowiedni link i postępować zgodnie z instrukcjami (otworzyć konto itd.) i po chwili na naszym blogu pojawią się reklamy z systemu AdTaily. Podobnie wygląda kwestia na serwisie blogspot.com który to należąc do Google posiada bardzo łatwy dostęp do zamieszczania reklam AdSense, lub AdWords. Jest to tak samo rozwiązane jak sprawa reklam AdTaily w serwisie blox.pl. Jednak najlepiej jest na swoim blogu umieścić kilka różnych reklam z kilku źródeł co pozwala na zwielokrotnienie zysków. Zgodnie z myślą, że należy uczyć się od lepszych, a przecież każdy z większych serwisów posiada bardzo wiele reklam, prawda?Zarabianie na blogu - Poradnik

Wracając do tematu serwis AdSense (platforma Google) posiada reklamy w różnych formach i z różną treścią. Wydawca, czyli właściciel strony, lub bloga prezentujący reklamy z tego systemu otrzymuje pieniądze za kliki w reklamę (CPC). Wydawca (czyli autor bloga, lub strony) ma za to możliwość wyboru wśród szerokiej gamy reklam począwszy od linków skończywszy na reklamach multimedialnych w najrozmaitszych kształtach. Niestety CPC jest jedyną opcją jaką AdSense oferuje wydawcom prezentującym ich reklamy na swoich stronach. Serwis AdTaily jest w tej kwestii korzystniejszy, bo posiada zarówno reklamy w których płatność jest za kliknięcia w reklamę (CPC), jak również udostępnia blogerom umieszczanie reklam których płatność określana jest za dzień wyświetlania (cenę możemy ustalić sami). Jest to pewnego rodzaju formą sponsoringu wydawcy tej reklamy (autora bloga, lub strony), ale jednocześnie bardzo często świetną formą marketingową, ponieważ firma w ten sposób się reklamująca jest znacznie pozytywniej postrzegana przez blogerów, jak i czytelników bloga. Taką formę reklamy można zaliczyć do reklam CPM, ponieważ wydawca otrzymuje żądaną kwotę za okres prezentowania reklamy. Obecnie na rynku jest niewiele firm oferujących reklamy CPM i co gorsza wiele z tych zagranicznych jest wysoce podejrzana, ze względu na małą wiarygodność wypłat. Mówiąc w skrócie wiele z firm najzwyczajniej nie płaci wydawcom zarobionych pieniędzy. Jednak są takie, które dość rzetelnie wywiązują się z płatności, choć niestety obecnie na Polskim rynku nie ma tego rodzaju firmy.

Omówiłem wcześniej kwestie zysków z bloku reklam który możemy wstawić na blogu. Jednak jak mówi pytanie w tytule tego rozdziału, musimy sami podjąć decyzję o tym czy chcemy prowadzić blog i na nim umieszczać reklamy, czy też może chcemy prowadzić blog reklamowy. Blogi reklamowe wśród polskich stron są dopiero na etapie rozwojowym i jak dotychczas stosunkowo niewielu ludzi takie blogi prowadzi….


….ale o tym w kolejnym wpisie, o którym informacja pojawi się poniżej.

--- 


V Maraton blox

lindeczek

V Maraton blox 2011

 

    Ostatni piątek (2 grudnia 2011) spędziłem na udziale w V Nocnym Maratonie bloxa. Kilka z moich postów pojawiło się na blogu poświęconym temu wydarzeniu maraton.blox.pl Przyznam, że jest to fajna zabawa i świetna okazja do tego, aby się dowiedzieć kilku cennych rzeczy, poznać kilka wartościowych osób... choć w moim przypadku raczej z przeciętnym efektem. Wynika to z jednej przyczyny - byłem na tym wydarzeniu zdalnie (czyt. online). Trudnym byłoby, abym był fizycznie na tym spotkaniu blogerów z blox'a ze względu na to, że teraz jestem w Kanadzie. Jednak zawsze to coś miłego i ciekawego. Przypomniałem sobie jak to jest siedzieć na blogu przez kilka godzin i dyskutować z ludźmi za pośrednictwem komputera. Było to moje pierwsze uczestnictwo w tej imprezie, bo choć bloguję już dość długo to jakoś wcześniej się tą imprezą nie zainteresowałem. Choć może dotychczas byłem zdania, że się nie nadaję do tego... sam nie wiem

Maraton bloxa polega na tym, aby publikować wpisy na blogu poświęconym temu wydarzeniu (przynajmniej dla zdalnych uczestników). Wpisy publikowane powinny być poświęcone tematom zadanym, choć pojawiały się tez różne inne. Oprócz tematów konkursowych i tych związanych ze sponsorami pojawił się jeden temat, który dotyczył każdego z uczestników. Chodzi mianowicie o traktowanie blogów blox'owych przez jego "macierz", czyli serwis gazeta.pl. Kiedyś na tym serwisie blogi były obecne cały czas dziś natomiast pozostała po nich jedynie namiastka. Mówi się trudno, żyje się dalej. Jestem pewien, że nasz super magazyn blogowy kfk.blox.pl raczej nigdy się nie pojawi w bocznej szpalcie serwisu gazeta.pl Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Zbyt wiele artykułów w kfk.blox.pl jest poświęconych politykom i ich "wyczynom" w internecie, lub ich postawie wobec wyborców. Zresztą sama nazwa naszego magazynu jest dość kontrowersyjna, bo przecież jeszcze ktoś by sobie pomyślał, że jest to blog Krajowego Funduszu Kapitałowego, czym z pewnością nie jest. Oczywiście przyjęlibyśmy propozycję prowadzenia takiego bloga na rzecz jakiegoś serwisu, ale... najwidoczniej brak tej instytucji pieniędzy na wydatki tego typu, albo też może ot najzwyczajniej w świecie jesteśmy na to zbyt "cieńcy".

    Wracając do tematu V maratonu blox'a poznałem bardzo ciekawe blogi. Okazało się również, że oprócz mnie zdalnie uczestniczyło w maratonie jeszcze kilka osób z różnych części świata. Ciekawym było czytać późnym wieczorem o kimś kto właśnie się obudził i zabierał do śniadania w Australii, podczas gdy większość uczestników maratonu w siedzibie Agory w tym samym czasie miała środek nocy. 

Polecam zatem taką zabawę, bo jest to dość specyficzne doświadczenie :D

Dobra nowina dla bloxerów, czyli galeria zdjęć

lindeczek...hmm u mnie codziennie rano wschodzi słońce i chyba u większości ludzi na ziemi. Rano wschodzi słońce i dzień się zaczyna. Co ciekawe ten akurat dubel jest każdego dnia inny. Jednak tak to już jest z życiem, że idziemy do przodu i jak z tym wschodem słońca, każdy dzień jest inny.


    ...czyli zamiast zastanawiać się czy tonę, czy mnie ratują, a może sam się ratuję. Czy w ogóle w którą stronę. Zacząłem się zastanawiać co by tu zrobić nowego. Sięgnąłem do pamięci niczym do woreczka cukierków i …znalazłem. Przypomniałem sobie, że od bardzo dawna chciałem zrobić jakąś w miarę porządną galerię zdjęć, która będzie działać na blox. Sam nie mam jakichś ekstra niesamowitych zdjęć, bo jest wielu fotografów zdecydowanie lepszych ode mnie. To jednak opracowanie takiego tricku na blox może być wyzwaniem samym w sobie.
Galeria wschody słońca    Sprawdziłem jak wygląda sprawa galerii na blox. Pozornie może się wydawać, że jest dostępna tylko za pomocą umieszczania zdjęć we wpisach, czyli tworzenia fotoblogów. Wynikało z tego, że albo jednak pozostawić kwestię galerii zdjęć odpowiednim po temu serwisom, albo napisać jakiś skrypt samemu. Co prawda, w kwestii skryptów Java, kodu CSS, czy HTML’a, też nie jestem jakimś tam wielkim geniuszem, ale pomyślałem …eh co mi tam, dam radę. Ponieważ jestem z natury leniwy, to najpierw poszperałem w sieci za darmowymi skryptami galerii i… okazuje się, że są. Nawet dość proste w obsłudze i jest możliwość zamieszczenie ich na blox’ie. Co ciekawe, galeria może korzystać ze zdjęć zamieszczonych w zasobach bloga na blox'ie. Co jest wygodniejsze i zapewnia szybsze otwarcie się galerii. Galerię po utworzeniu wystarczy umieścić w zasobach i już można podać do niej link.


    Ponieważ już wspomniałem o wschodach słońca to może jednak tak w ramach malutkiego dowodu zaprezentuję, jak to pięknie i jednocześnie każdego dnia inaczej budzi się świat. Poniżej podaję przykład galerii, która stała się swego rodzaju załącznikiem do mojego wspomnianego powyżej komentarza.

Galeria wschodów słońca
(autor zdjęć: Mariusz Łokietek)

Galeria wschody słońca

Operacja tworzenia galerii jest w miarę prosta, więc nawet początkujący blogger powinien sobie z tym poradzić. 

Więcej na temat galerii zdjęć pod blox na: KFK design


© KFK
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci